Odchudzanie

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat odchudzania.

Bezpieczne odchudzanie - interesujące fakty i porady

Bezpieczne odchudzanie to takie, które pozwala na likwidację zbędnej tkanki tłuszczowej, a jednocześnie nie przynosi uszczerbku na zdrowiu. Poznajmy jego podstawowe zasady.

Niebezpieczne odchudzanie

Zacznijmy od takich metod odchudzania, które nie służą zdrowiu. Jedną z nich jest głodówka, którą można przeprowadzać, ale tylko przez kilka dni. Dla odchudzania nie jest jednak korzystna, bo organizm spowalnia metabolizm, więc po powrocie do normalnej diety szybko może przybyć kilogram czy dwa.

Tak samo niczemu nie służy dieta sokowa, która również nie może trwać dłużej niż pięć dni.

Zagrożeniem dla zdrowia są monodiety, czyli składające się z jednego rodzaju pokarmu, np. dieta kapuściana, tłuszczowa czy proteinowa. Prowadzą one do zakwaszenia organizmu oraz niedoborów pokarmowych. Jedno i drugie może być przyczyną chorób przewlekłych i upośledzenia fizjologii narządów wewnętrznych. Dozwolone jest stosowanie tylko przez krótki czas.

Za niebezpieczne można też uznać diety bardzo niskokaloryczne, poniżej 1000 kalorii, także nie wolno ich stosować długo. Poza tym wybór diety bardzo rygorystycznej nie rokuje pomyślnego odchudzania, bowiem stale mu towarzyszy uczucie głodu. Dlatego rzadko jest doprowadzana do końca. Osoba odchudzająca wcześniej się poddaje, nie mogąc dostosować się do ograniczeń.

Zagrożeniem zdrowia jest też anoreksja, do której dochodzi głównie u młodych dziewczyn, gdy tracą rozsądek przy walce najpierw z rzeczywistą, później wyimaginowaną tkanką tłuszczową.

Jak bezpiecznie się odchudzać?

Bezpieczne odchudzanie to długi proces, chociaż to zależy od stopnia nadwagi czy otyłości. Dlaczego długi? Największym wrogiem odchudzania jest głód. On to powoduje, że trudno zapanować nad łaknieniem, więc dochodzi do ataków obżarstwa a także do rezygnacji z marzeń o szczupłej sylwetce.

Dlatego zdrowa dieta powinna być urozmaicona i na tyle obfita, a jednocześnie niskokaloryczna, żeby nie cierpieć z głodu. Drugi powód powolnego odchudzania to obrona przed efektem jojo. Szybka utrata kilogramów powoduje po zaprzestaniu diety ponowne tycie.

Jak więc chudnąć, by odchudzanie nie było okupione stresem czy nawet cierpieniem? Dietetycy twierdzą, że należy odchudzać się przez jedzenie, tzn. jeść, ale mądrze. Po pierwsze, należy jeść regularnie, o stałych porach. Powinno być 5 posiłków dziennie, przygotowywanych z naturalnych produktów (bez konserwantów, półproduktów, żywności typu fast food). Między nimi należy zachowywać przerwy nie dłuższe niż 4 godziny. Oczywiście nie mogą to być wielkie porcje, ale nawet w przypadku ssania w żołądku da się spokojnie wytrzymać do kolejnego posiłku.

Należy z diety kilka produktów wyeliminować, ewentualnie mocno ograniczyć. A są to: tłuszcze zwierzęce, tłuste mięso i wędliny, twarde margaryny (tłuszcze trans), białe pieczywo, cukier, tłusty nabiał, alkohol.

Natomiast trzeba jeść dużo surowych lub przygotowanych na parze warzyw. Takie owoce jak winogrona, czereśnie czy banany należy ograniczać, ale można sobie pozwolić na jabłka, pomarańcze, porzeczki, aronię. W diecie nie może zabraknąć napojów, szczególnie wody oraz soków z warzyw i owoców.

Bezpieczne odchudzanie bez niebezpiecznych specyfików

Niektórzy, nie mogąc doczekać się szczupłej sylwetki, usiłują pozbyć się zbędnych kilogramów przy pomocy środków na odchudzanie. Są wśród nich bezpieczne preparaty, tzw. wspomagacze odchudzania. Ich działanie jest skuteczne, ale widoczne jedynie przy współudziale diety i aktywności fizycznej. Nie brakuje w pokątnej sprzedaży w Internecie czy w siłowniach specyfików niedozwolonych i nielegalnych, których zażywanie może doprowadzić do poważnych perturbacji zdrowotnych, łącznie z zawałem czy udarem mózgu.

Silnie działające preparaty na odchudzanie można kupić tylko na receptę i stosować je pod kontrolą lekarza.