Odchudzanie

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat odchudzania.

Diety na odchudzanie - interesujące fakty i porady

Diet na odchudzanie jest mnóstwo i ciągle powstają nowe. Jedne są stosowane od lat, inne – modne. Warto wiedzieć, czym się kierować przy ich wyborze.

Jaką dietę wybrać?

To jest pytanie zasadnicze. Czy chudnąć na diecie, która aktualnie jest modna, czy na takiej, z której korzystał odchudzony już przyjaciel, czy może wziąć pod uwagę składniki i ceny posiłków?

Nie ma to jednoznacznej odpowiedzi. Można schudnąć na każdej diecie, po warunkiem, że liczba przyjmowanych kalorii nie jest wyższa niż wymagania organizmu. Niektóre diety dopuszczają większą kaloryczność pod warunkiem, że inne zasady będą przestrzegane, np. zasada niełączenia albo przestrzegania indeksu glikemicznego. To dla osób, które boją się uczucia głodu. Osoby zdyscyplinowane mogą pokusić się o dietę, która wymaga ścisłego przestrzegania żelaznych reguł. Osoby, które nie lubią niczego robić pod dyktando, wybiorą, dietę dającą dużą dowolność wybierania składników i potraw. Jeszcze inni wezmą pod uwagę ceny składników, ich dostępność, łatwość przygotowywania posiłków itp.

Dieta proteinowa

To dieta aktualnie na topie. Zakłada spożywanie dużych ilości białka, a składa się z 3 etapów. Pierwszy trwa 5 dni. Dopuszczalne jest jedzenie chudych mięs i podrobów, ryb i owoców morza, drobiu bez skóry, chudych wędlin i chudego nabiału, jajek.

Kolejne 5 dni to jedzenie tego, co powyżej plus warzywa, z wyjątkiem roślin strączkowych, karczochów i kukurydzy. Etap trzeci to utrwalanie wagi. Powinien trwać tyle dni, ile wyniosła utrata kilogramów, pomnożone przez 10. tzn. jeśli straciliśmy 10 kilogramów, trzeci etap powinien trwać 100 dni. Można wtedy dołączyć pieczywo, makaron, ryż, ziemniaki, owoce – wszystko w umiarkowanych ilościach. Jeden dzień w tygodniu - wyłącznie białko.

Czwarty etap to stabilizacja. Jeść wolno wszystko, choć z ograniczeniem tłustych i słodkich potraw, a jeden dzień w tygodniu tylko białko.

Dieta jest poddawana krytyce przez lekarzy ze względu na dużą ilość białka, co obciąża nerki i wątrobę. Przeznaczona jest dla osób, które nie mają problemów ze zdrowiem.

Dieta rozdzielna

Ta dieta zapewnia sytość, a mimo to waga się zmniejsza. Można jeść i pić niemal wszystko, poza kilkoma produktami jak: ciasto, potrawy smażone dania typu fast food , czerwone mięso, mocna kawa i herbata czy alkohol.

Ta dieta powstała z odkrycia, że niektóre produkty jedzone razem z innymi tuczą, natomiast oddzielnie – odchudzają. Podstawowa zasada polega na niełączeniu podczas jednego posiłku białek z węglowodanami. Można je łączyć z potrawami neutralnymi. Wystarczy zapoznać się z podziałem pokarmów na grupy i można zacząć chudnąć.

W ciągu trzech tygodni następuje spadek wagi o ok. 6 kilogramów. Dieta jest dobrze zbilansowana, zdrowa i nietrudna do przeprowadzenia.

Dieta plaż południa

To jest propozycja dla osób, które lubią … jeść. Paradoksalnie zachęca do porządnego najadania się. Sukcesy w odchudzaniu zawdzięcza temu, że wyeliminowano z niej większość węglowodanów. Jest to zdrowa dieta, która nie tylko pozwala spokojnie schudnąć, ale też normalizuje poziom cholesterolu oraz usprawnia funkcjonowanie układu krążenia.

Dieta 1000 kalorii

Dieta 1000 kalorii to najbardziej popularna i najszerzej znana dieta na odchudzanie. Jest ona bardzo skuteczna, lecz wymaga też wiele samodyscypliny i wysiłku. Jej idea jest stosunkowo prosta: trzeba tylko dodawać wartości kaloryczne zjedzonych w ciągu dnia posiłków. Wynik tego dodawania nie powinien przekraczać 1000-1200 kalorii, w zależności od aktywności fizycznej. Głównym zadaniem odchudzającej się osoby jest liczenie kalorii. Po krótkim okresie stosowania diety staje się to rutyną, która nie zabiera wiele czasu w ciągu dnia.

Jest to dieta na szybkie odchudzanie, ale wymaga wielu wyrzeczeń. Posiłki są skromne pod względem objętości i kaloryczności, a przerwy między nimi nie powinny być dłuższe niż 3 godziny. Pomaga to zapobiec atakom głodu. Dieta 1000 kalorii oprócz szybkości działania, ma jeszcze jedną niebywałą zaletę. Mianowicie pozwala, oczywiście do pewnego stopnia, na dowolność wyboru produktów do skonsumowania. Nie ma z góry ustalonego jadłospisu, więc nie musimy jeść kurczaka, akurat w momencie, gdy mamy ochotę na rybę. To ewidentny plus tego sposobu odchudzania.

Można by jeszcze podać wiele przykładów zdrowych diet. Na ich temat można poczytać choćby w Internecie. Należy wybierać diety dobrze zbilansowane, by ich stosowanie nie prowadziło do niedoborów pokarmowych.