Odchudzanie

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat odchudzania.

Tabletki na odchudzanie - interesujące fakty i porady

Jednym ze sposobów na przyspieszenie i ułatwienie odchudzania jest stosowanie suplementów. Warto jednak zastanowić się, czy tabletki na odchudzanie to właściwe rozwiązani. Zanim podejmiemy decyzję o ich spożywaniu, trzeba przyjrzeć się temu, co ma nam do zaoferowania rynek.

Tabletki – supresanty apetytu

Nie ma tabletek o cudownej mocy odchudzania bez wysiłku. By stracić nadmiar tkanki tłuszczowej, trzeba zmusić organizm do jej spalenia. Można to osiągnąć tylko dwoma sposobami: spożywać mniej kalorii niż wynosi zapotrzebowanie organizmu, innymi słowy – przejść na niskokaloryczną dietę, oraz zwiększyć swoją aktywność fizyczną.

W czasie odchudzania najtrudniej jest znieść uczucie głodu. To ssanie w żołądku powoduje, że po pewnym czasie niedojadania rzucamy się na jedzenie, nie panując nad apetytem. Pozostaje potem gorycz porażki i wyrzuty sumienia, a dieta, jeśli nadal staramy się jej przestrzegać, jest mniej efektywna. Na niekontrolowane obżarstwo jest sposób. Są to preparaty zawierające błonnik. Posiada on właściwość znacznego powiększania się w żołądku, który jest nim wypełniony, więc nie przesyła do mózgu informacji, że potrzebuje pokarmu. W ten sposób oszukać można ośrodek głodu i ograniczyć kalorie w kolejnym posiłku, dziennie może to być 1000 kcal. W efekcie dochodzi do szybszego chudnięcia.

Natomiast apetyt na słodycze pozwolą zwalczyć tabletki z chromem.

Tabletki – termogeniki

Termogeniki to spalacze tłuszczu. Tę właściwość posiadają naturalne pokarmy i napoje, np. pieprz, ostra papryka, zielona herbata, kawa. Jednak niskie stężenie aktywnych składników nie powoduje widocznych efektów. Natomiast ich duże stężenie (np. synefryny, tyrozyny, piperyny, kofeiny) znajduje się w suplementach diety. Są to składniki pochodzenia roślinnego np. jagoda acai czy hoodia gordonii. Pobudzają one aktywność metaboliczną organizmu, przyspieszają spalanie zapasów tłuszczowych. Po ich zażyciu wzrasta temperatura ciała, a przemiany metaboliczne zachodzą najszybciej w połączeniu z uprawianiem ćwiczeń fizycznych.

Czy tabletki na odchudzanie nie szkodzą zdrowiu?

Tabletki zawierające wyciągi z roślin rodzimych czy egzotycznych na pewno nie zaszkodzą zdrowiu. Od setek lat te rośliny wykorzystywane są w celach leczniczych przez tubylczą ludność. Składniki aktywne nie wywołują negatywnych skutków ubocznych, np. nie wpływają na podwyższenie ciśnienia, nie dają dolegliwości żołądkowych. Posiadają właściwości antyoksydacyjne, zwalczają więc wolne rodniki, zapobiegając starzeniu się komórek, pozwalają też utrzymać właściwy poziom cholesterolu.

Preparaty do odchudzania należy nabywać w aptekach. Te z pokątnego źródła mogą zawierać niedozwolone substancje, które zwiększają ryzyko zawału serca czy udaru mózgu.