Odchudzanie

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat odchudzania.

Zdrowe odchudzanie - interesujące fakty i porady

Zdrowe odchudzanie to takie żywienie, które pozwala na utratę wagi, a jednocześnie nie rujnuje zdrowia. Można pogodzić starania o szczupła sylwetkę i zachowanie organizmu w dobrej kondycji.

Niezdrowe odżywianie

Zacznijmy jednak od tego, że to błędy w żywieniu i brak aktywności fizycznej doprowadzają do nadwagi i otyłości. Podstawowe błędy to: podjadanie między posiłkami, żywienie się półproduktami jak zupy czy sosy w proszku, korzystanie z fast foodów, nadmierna obecność w menu tłustych mięs i tłuszczu trans, zajadanie się słodyczami, picie słodzonych napojów. Do tego trzeba jeszcze dodać nieregularność posiłków, zbyt długie przerwy między nimi, co doprowadza do przejadania się przy najbliższym posiłku. Jeśli do błędów żywieniowych dołączyć siedzący tryb życia i unikanie wysiłku fizycznego, nadwaga pojawia się szybko, by po krótkim czasie przerodzić się w otyłość.

Na czym polega zdrowe odchudzanie?

Przy niewielkiej nadwadze wystarczy wyrugować wszystkie niewłaściwe nawyki, zastąpić niezdrowe i wysokokaloryczne potrawy owocami warzywami, wprowadzić codzienną dawkę ruchu, a niepotrzebne kilogramy zostaną spalone. Przy większej nadwadze koniecznie trzeba się odchudzać, stosując dietę niskokaloryczną, ale urozmaiconą. Zmniejszamy objętość posiłków oraz kaloryczność potraw.

Niemal każda dieta wymaga rezygnacji z tłuszczów zwierzęcych oraz cukrów, warto też zmniejszyć ilość spożywanych węglowodanów. Diety powinny być tak zbilansowane, by ich stosowanie nie doprowadzało do niedoborów pokarmowych albo nie obciążało narządów wewnętrznych. Jest to szczególnie ważne, gdy dieta trwa długo. Dlatego należy unikać diet jednoskładnikowych, np. proteinowej czy opartej na tłuszczach zwierzęcych. Brak niezbędnych minerałów i witamin zagrażać może osłabieniem organizmu, czego pierwszym objawem jest wypadanie włosów.

W przypadku konieczności odchudzania się z dużej nadwagi i otyłości wskazana jest konsultacja z lekarzem i dietetykiem. Sukcesy związane z utratą wagi nie mogą być okupione utratą zdrowia.

Szczególne zainteresowanie należy wykazać w przypadku młodych dziewczyn, którym zdarza się przekroczyć zasady rozsądnego odchudzania i doprowadzić się do anoreksji.

Zdrowe odchudzanie nie może obejść się bez ruchu. Nie muszą to być specjalistyczne ćwiczenia na siłowni. Wystarczy umiarkowany, ale codzienny wysiłek, np. podczas spaceru, jazdy na rowerze czy tańca.

Zdrowe odchudzanie przez jedzenie

Rezygnacja z jedzenia albo nadmierne ograniczenie posiłków to błąd. Dietetycy twierdzą, że należy odchudzać się przez jedzenie. Chodzi o to, by dziennie zjadać 5 posiłków, o stałych porach. Przerwy nie powinny być dłuższe niż 4 godziny. Tylko wtedy można zapanować nad apetytem. Oczywiście, posiłki powinny być niskokaloryczne, nie może zabraknąć owoców i warzyw.

Każda dieta wymaga też dostarczania organizmowi dużo płynów. Powinna to być woda, niesłodzone herbaty owocowe i ziołowe, niesłodzone soki owocowe i warzywne.

Zdrowe odchudzanie – bez niedozwolonych środków

Chcąc szybko pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, niektórzy uciekają się do zażywania preparatów niewiadomego pochodzenia. Często zawierają one składniki, których stosowanie bez wiedzy lekarza stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Są to między innymi substancje, które zwiększają ciśnienie ponad dopuszczalne normy, mogą doprowadzić do zawału serca czy udaru mózgu. Dlatego przy odchudzaniu należy zachować zdrowy rozsądek.