Odchudzanie

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat odchudzania.

Preparaty na odchudzanie - interesujące fakty i porady

Zdrową utratę wagi można zawdzięczać diecie niskokalorycznej, aktywności fizycznej oraz bezpiecznym preparatom wspomagającym odchudzanie. Nie należy stosować niedozwolonych specyfików.

Odchudzanie bez wyrzeczeń – czy to działa?

Wiele preparatów reklamowanych jest hasłem: „Odchudzanie bez wyrzeczeń”. Nie należy w to wierzyć. Likwidacja tkanki tłuszczowej, a na tym polega odchudzanie, wymaga zmiany nawyków żywieniowych oraz zwiększenia aktywności ruchowej. Inaczej się nie da. Tak więc wyrzeczenia takie jak rezygnacja ze smakołyków i polegiwania na kanapie są niezbędne, by dopracować się szczupłej sylwetki. Cudowne działanie tabletek nie jest możliwe, choć chciałoby się zażyć lek i następnego ranka obudzić się bez problemów z tuszą.

Tabletki – wspomagacze odchudzania

Preparaty na odchudzanie muszą towarzyszyć diecie. Niektóre z nich, tzw. termogeniki, przyspieszają spalanie materii. Jednak ich działanie jest efektywne przy wysiłku fizycznym. Są to tabletki zawierające L-karnitynę, CLA, kofeinę czy zieloną herbatę.

Nie wszystkie można stosować na własną rękę. Na przykład zawartość kofeiny w jednej kapsułce preparatu jest równa 10 filiżankom kawy, nie są to więc tabletki obojętne dla zdrowia.

Silnie działające specyfiki przepisywane są na receptę i powinny być zażywane pod kontrolą lekarza.

Natomiast bez zagrożeń zdrowotnych można stosować tabletki zawierające błonnik. Ten składnik, pęczniejąc w żołądku, oszukuje ośrodek głodu w mózgu, sygnalizując, że żołądek jest zapełniony. To pozwala na ograniczanie kaloryczności posiłków, dziennie nawet o 1000 kalorii. Poza tym pozwala zapanować nad łaknieniem, likwidując uczucie głodu.

Czy herbatki odchudzają?

Niektóre herbaty ziołowe są reklamowane jako preparaty na odchudzanie. Niektóre z nich odchudzają tylko pozornie. Waga ciała maleje, ale nie na skutek utraty tkanki tłuszczowej, tylko utraty wody. Nie jest to więc sposób na prawdziwe odchudzenie, a doprowadzić może do odwodnienia organizmu. Można je stosować sporadycznie, gdy np. potrzebujemy schudnąć z centymetr czy dwa w pasie, by się zmieścić w za ciasną sukienkę. Po uzupełnieniu płynów waga powraca do poprzedniego stanu.

Jeszcze inne rzekomo odchudzające herbatki, np. z dodatkiem senesu czy kory kruszyny, pobudzają perystaltykę jelit i mają działanie przeczyszczające. Powinny być stosowane sporadycznie przy zaparciach. Ich nadużywanie jest niekorzystne dla zdrowia, zaburza pracę jelit, prowadzi do utraty minerałów i do odwodnienia.

Natomiast zielona i czerwona herbata może być stosowana jako wspomagacz odchudzania, ma wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej.