Odchudzanie

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat odchudzania.

Ćwiczenia na odchudzanie - interesujące fakty i porady

Odchudzanie to nie tylko ograniczanie kalorii. Do diety należy też dołączyć ćwiczenia fizyczne. Nie tylko pomogą spalić tkankę tłuszczową, ale wzmocnią i wymodelują mięśnie.

Czy siłownia to konieczność?

Osoby cierpiące na nadwagę i otyłość w większości stronią od wysiłku fizycznego. Przystępując do odchudzania, nie można od razu zrewolucjonizować wszystkich przyzwyczajeń, nie mówiąc już o tym, że duży wysiłek, bez wcześniejszego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Bóle mięśni, zakwasy, zmęczenie to tylko niektóre efekty, które zniechęcają do uprawiania sportu. Należy więc stopniowo zwiększać aktywność fizyczną.

Osoby, które zawsze stroniły od ćwiczeń, powinny zaczynać od takiej formy ruchu, jaka im najbardziej odpowiada. Może to być spacer, ale energicznym krokiem, jazda na rowerze, pływanie, taniec czy nawet praca w ogródku.

Ważniejsza jest systematyczność niż rodzaj ćwiczeń. Spacer (jazda na rowerze itd.) powinny być stałym punktem dnia. Lepsze efekty przynosi codzienne zażywanie ruchu, nawet kilkunastominutowe niż długotrwały wysiłek, ale raz w tygodniu.

Tak więc nie trzeba koniecznie pędzić na siłownię, chociaż ta, bez wątpienia, intensywniej przyczynia się do zrzucania wagi.

Dlaczego siłownia?

Zamiast siłowni może być klub fitness czy aerobic. Ważne jest to, że w osobie instruktora można znaleźć pomoc. Jeśli zatrudnimy trenera indywidualnego, nie tylko rozpisze on plan żywienia i ustali harmonogram ćwiczeń, ale też dopilnuje poprawności ich wykonania. Jednak ten sposób na chudnięcie wymaga sporych nakładów finansowych.

Możemy też ćwiczyć w grupie. Takie zajęcia mobilizują do wysiłku, zmuszają do systematyczności i zaangażowania. Poza tym w siłowni można korzystać z urządzeń, które urozmaicają żmudne ćwiczenia. Tutaj też wymagana jest systematyczność. Ćwiczenia od przypadku do przypadku nie dadzą zbyt wielu korzyści.

Ćwiczenia w domu

W zaciszu domowym również można poświęcić czas swojej kondycji fizycznej. Porady na temat rodzaju ćwiczeń można znaleźć w wydawnictwach poświęconych odchudzaniu, nie brakuje ich też w Internecie.

Treningi należy zaczynać od ćwiczeń wzmacniających i modelujących poszczególne części ciała. Następnie należy przejść do ćwiczeń kardio, które mają wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. Na zakończenie zalecane są ćwiczenia rozciągające, które uelastyczniają mięśnie.

Znowu trzeba podkreślić, że tylko systematyczne ćwiczenia przyniosą oczekiwane rezultaty. Niezbędna jest więc samodyscyplina. Nagrodą za wysiłek będzie nie tylko niższa waga, ale sprawne, wysportowane ciało.

Ćwiczenia kardio – najlepsze na odchudzanie

Ćwiczenia kardio, inaczej – aerobowe, skutkują najszybszym spalaniem tkanki tłuszczowej. Zobaczmy, ile można stracić kalorii w ciągu pół godziny. Są to np. jazda na rowerze (utrata 250 – 500 kalorii), pływanie (utrata 400 kalorii), chodzenie po górach, wspinaczka – (utrata 380 kalorii), bieganie (utrata 300 kalorii), wiosłowanie (utrata 300 kalorii) i stop aerobic (utrata 400 kalorii).

Najefektywniejsze są ćwiczenia godzinne lub dłuższe, ale o średnim natężeniu. Zaczynać trzeba jednak od 20 minut, po czym stopniowo zwiększać czas i natężenie ćwiczeń. Nawyki sportowe warto też wykorzystywać po uzyskaniu szczupłej sylwetki.