Odchudzanie
Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat odchudzania.Odchudzanie dla dzieci - interesujące fakty i porady
Nadwaga u dzieci to problem zdrowotny, a walka z nią to poważne zadanie dla rodziców. U dziecka nie można zastosować radykalnej diety, bo musi otrzymywać wszystkie niezbędne składniki. Dziecko też nie może odczuwać głodu. Należy je odchudzać mądrze.
Dlaczego dziecko tyje?
Na to pytanie odpowiedź jest prosta: małe dziecko otrzymuje więcej kalorii niż tego potrzebuje jego organizm, u starszego trzeba jeszcze dodać zbyt niską aktywność fizyczną. Ciągle jeszcze pokutuje przekonanie, że dziecko pulchne jest okazem zdrowia. Stąd też przekarmianie pociech, a nawet zmuszanie ich do jedzenia.
Dzieci starsze zbyt mało czasu poświęcają na zabawy na dworze, na bieganie po podwórku, na uprawianie sportu. Dużo czasu spędzają przy komputerze i przed telewizorem. Do tego jeszcze dochodzą złe nawyki żywieniowe, którym sprzyjają rodzice. Chodzi o pojadanie słodyczy, chipsów, picie słodzonych soków z kartonów czy innych kolorowych napojów, jedzenie posiłków w fast foodach.
I tak słodki pulchny bobasek przekształca się w niezgrabnego grubasa, który w gronie rówieśników nie ma łatwego życia.
Dlaczego dziecko trzeba odchudzać?
Pierwszy powód jest natury psychologicznej. Dziecko z nadwagą jest w szkole obiektem żartów i kpin, stąd bierze się jego niska samoocena i kompleksy. Izoluje się więc od rówieśników, rzadko wychodzi na dwór, a to jeszcze potęguje problemy.
Kolejne powody dotyczą zdrowia fizycznego dziecka. Nadmierna waga powoduje wady postawy takie jak płaskostopie, szpotawość kolan, skrzywienia kręgosłupa, może przyczynić się do powstania cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy zbyt dużego stężenia cholesterolu.
Pamiętajmy, że to dorośli są odpowiedzialni za nadwagę dziecka i oni powinni pomóc mu w uzyskaniu prawidłowej sylwetki.
Jak odżywiać dziecko z nadwagą i otyłością?
Dzieci nie wolno głodzić ani pozbawiać jakichkolwiek wartościowych składników. Maluch rozwija się i rośnie, dlatego potrzebuje sporo kalorii. Jednak kalorie powinny pochodzić z wartościowych pokarmów.
Ograniczamy kilkulatkom i nastolatkom słodycze oraz tłuszcze, całkowicie redukujemy jedzenie typu fast food, nie pozwalamy na picie kolorowych, słodzonych napojów. Dziecko powinno otrzymywać 5 posiłków, zawierających dużo owoców i warzyw. Owoce też powinny stanowić przegryzki między posiłkami.
Dzieci powinny jeść chude mięso, odtłuszczone i niesłodzone jogurty, odtłuszczone sery. Nauczmy je jeść ciemne pieczywo, gruboziarniste kasze, brązowy ryż, ryby. Żeby dzieci zjadały takie posiłki, muszą im w tym towarzyszyć rodzice. Trzeba zmienić styl odżywiania całej rodziny.
Ruch to podstawa
Dzieci nie można skazywać na diety niskokaloryczne, więc podstawą odchudzania powinien być ruch. Małemu dziecku trzeba więc poświęcić czas, by mogło biegać i bawić się na placu zabaw. Trzeba mu umożliwiać jazdę na rowerze, chodzić z nim na basen, weekendy spędzać na wyprawach do parku czy do lasu.
Starsze dziecko warto zapisać na treningi wybranej dyscypliny sportowej czy na basen, zachęcać i motywować do ćwiczeń. Nie można wywierać presji, ale wspomagać dziecko i okazywać mu akceptację.
Popularne tematy
- Szybkie odchudzanie
- Tabletki na odchudzanie
- Skuteczne odchudzanie
- Diety na odchudzanie
- Zdrowe odchudzanie
- Ćwiczenia na odchudzanie
- Preparaty na odchudzanie
- Bezpieczne odchudzanie
- Wczasy odchudzające
- Sposób na odchudzanie
- Odchudzanie dla dzieci
- Odchudzanie po porodzie
- Odchudzanie w SPA
- Herbaty na odchudzanie
- Odchudzanie w ciąży
- Kawa na odchudzanie
- Odchudzanie dla mężczyzn
- Odchudzanie - porady