Odchudzanie
Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat odchudzania.Skuteczne odchudzanie - interesujące fakty i porady
Skuteczne odchudzanie jest wyzwaniem dla wszystkich osób, które za cel postawiły sobie utratę wagi. Chodzi o to, by nie tylko zredukować tkankę tłuszczową, ale i utrzymać prawidłową wagę.
Co to znaczy skuteczne odchudzanie?
Odchudzanie jest trudnym zadaniem nawet dla osób, które mają tylko pozbyć się kilku kilogramów. Wymaga to dużej samodyscypliny, ograniczeń żywieniowych i pokonywania własnych słabości. Jeżeli konsekwentnie przestrzegamy narzuconej sobie diety, wyniki muszą być, jednak nie brakuje okresów załamania. Pojawia się ono w momencie, gdy po okresie stopniowej utraty wagi następuje jej zatrzymanie. Dieta jest przestrzegana, a waga ani drgnie. Trzeba być na to przygotowanym. To organizm, przyzwyczajony do bardziej kalorycznych posiłków, zwalnia metabolizm, gdy otrzymuje mniej kalorii. Robi oszczędności na „trudne” czasy. Jednak trzeba cierpliwie poczekać, będąc wiernym diecie, aż organizm przyzwyczai się do mniejszej kaloryczności i ponownie uaktywni przemianę materii. Tak więc, gdy po kilku tygodniach redukcji tkanki tłuszczowej, waga stanie w miejscu, nie należy uważać, że wybraliśmy nieskuteczny sposób odchudzania. Każda dieta musi przynieść rezultaty, jeśli ilość dostarczanych kalorii jest mniejsza niż wynosi zapotrzebowanie organizmu.
Schudnąć to jeszcze nie wszystko. Chodzi o takie odchudzanie, by po jego zakończeniu nie pojawił się efekt jo-jo, czyli powrót do poprzedniej wagi i to jeszcze z naddatkiem.
Jak zapobiec efektowi jojo?
Pierwsza zasada brzmi: nie chudnąć za szybko. Im bardziej rygorystyczna dieta (np. dieta 13-dniowa lub głodówka), tym szybsze będą skutki: nadmiar tkanki tłuszczowej zostanie szybko spalony, ale równie szybko powróci na swoje miejsce po zaprzestaniu diety. Dietetycy uświadamiają, że zdrowe i skuteczne odchudzanie polega na utracie 0,5 -1 kg tygodniowo. Organizm nie jest wówczas poddawany drakońskim głodówkom, stopniowo przyzwyczaja się do mniejszej kaloryczności posiłków. Taki efekt daje np. dieta 1000 czy 1200 kalorii.
Druga zasada zapobiegania efektowi jo-jo, dotyczy sposobu odżywiania po diecie. Nie można powracać do starych nawyków żywieniowych, np. podjadania między posiłkami, spożywania tłustych i słodkich potraw. Należy stopniowo odchodzić od rygorów diety, zwiększając co kilka dni posiłki o 50 kalorii. Organizm nie przerobi wówczas tych kalorii na tkankę tłuszczową. Im dieta była uboższa w kalorie, tym bardziej organizm spowalnia metabolizm, próbując się bronić przed zagrożeniem głodem. Dlatego z nadwyżki pokarmu robi zapasy na spodziewane głodowe czasy. I tak powstaje efekt jo-jo. Warto także po odzyskaniu prawidłowej wagi utrzymać aktywność fizyczną.
Popularne tematy
- Szybkie odchudzanie
- Tabletki na odchudzanie
- Skuteczne odchudzanie
- Diety na odchudzanie
- Zdrowe odchudzanie
- Ćwiczenia na odchudzanie
- Preparaty na odchudzanie
- Bezpieczne odchudzanie
- Wczasy odchudzające
- Sposób na odchudzanie
- Odchudzanie dla dzieci
- Odchudzanie po porodzie
- Odchudzanie w SPA
- Herbaty na odchudzanie
- Odchudzanie w ciąży
- Kawa na odchudzanie
- Odchudzanie dla mężczyzn
- Odchudzanie - porady