Odchudzanie

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat odchudzania.

Kawa na odchudzanie - interesujące fakty i porady

Kawa, ze względu na zawartość kofeiny, może wspomóc walkę ze zbędnymi kilogramami. By mieć pewność, warto poznać wszystkie prawdy i mity na temat odchudzających właściwości tego napoju.

Czy kawa odchudza?

Co do wpływu kofeiny na odchudzanie nawet zdania naukowców są podzielone. Jedni uważają, że podwyższając poziom insuliny we krwi, stymuluje odkładanie się tkanki tłuszczowej. Inni natomiast (jest ich większość) twierdzą, że kofeina jednak należy do termogeników, więc przyspiesza spalanie tłuszczu.

Z pewnością wiadomo, że ten alkaloid pobudza wydzielanie dopaminy, co poprawia samopoczucie. Osoby na diecie często cierpią na obniżenie nastroju w związku z niezaspokojeniem apetytu, więc po kawie następuje poprawa samopoczucia, a to się przekłada na łatwiejsze znoszenie niedogodności diety oraz wytrwałość podczas ćwiczeń fizycznych. W takim sensie kawa ułatwia chudnięcie.

Kofeina nieznacznie przyspiesza przemianę materii. Żeby mogłoby to być zauważalne, trzeba by dziennie wypijać hektolitry kawy, co z kolei nie służy zdrowiu. Kofeina jednocześnie odwadnia organizm - ubytki wody można by odczytywać za chudnięcie, bo następuje obniżka wagi. Jednak w odchudzaniu chodzi o zmniejszenie tkanki tłuszczowej, a wydalając wodę, pozbywamy się wraz z moczem wartościowych minerałów.

Wniosek jest jeden: kawa – tak, ale w umiarkowanych ilościach. Dziennie można przyjąć 300 mg kofeiny, co równa się 2-3 filiżankom kawy. Nie należy liczyć, że ta ilość, bez diety i wysiłku fizycznego, spowoduje utratę tkanki tłuszczowej. Bardziej skuteczne działanie mają preparaty odchudzające z zawartością kofeiny, która występuje tam w większym stężeniu niż w kawie. Jednak zażywanie takich specyfików może doprowadzić do niepokoju psychicznego, bezsenności, drżenia kończyn czy zaburzeń w pracy serca. W niektórych preparatach stężenie kofeiny jest równe 10 filiżankom kawy.

Natomiast kosmetyki z kofeiną są bezpieczne, pobudzają krążenie w górnych warstwach skóry, wzmacniają ukrwienie w tkance tłuszczowej i przyczyniają się do jej spalania.

Zielona kawa na odchudzanie

W sprzedaży znajduje się preparat reklamowany jako środek odchudzający. W jego składzie znajduje się zielona kawa oraz mieszanka ziół. Ma on zmniejszać apetyt i przyspieszać metabolizm tkanki tłuszczowej. Jednocześnie działa leczniczo na cellulit i spowalnia procesy starzenia komórek.