Odchudzanie

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat odchudzania.

Odchudzanie po porodzie - interesujące fakty i porady

Sylwetka po porodzie rzadko należy do idealnych. Częściej problemem jest nadwaga. Odchudzanie jest więc koniecznością, zarówno dla zdrowia, jak i dobrego samopoczucia. Jednak połączenie karmienia dziecka i odchudzania matki nie jest łatwą sprawą.

Waga w ciąży

Żeby nie mieć dużych problemów z powrotem do sylwetki sprzed porodu, należy dbać o właściwą wagę podczas ciąży. Chodzi o to, by właściwie i zdrowo odżywiać się w czasie ciąży.

Nie wolno przestrzegać niczym nieuzasadnionej zasady, że trzeba wówczas jeść za dwoje. Należy przyjmować tylko 500 kalorii więcej i to w postaci zdrowej żywności. Natomiast kobiety czas ciąży traktują jako możliwość pofolgowania swemu apetytowi, stąd też często zdarza się, że oprócz brzuszka znacznie się też zwiększa waga tkanki tłuszczowej. Jednak nie jest to pora na odchudzanie. Z tym trzeba poczekać aż dziecko przyjdzie na świat.

Odchudzanie matki karmiącej

Utrata nadwagi po porodzie często bywa samoistna i nie wymaga od kobiety dodatkowych starań. Mnóstwo nowych obowiązków, niedosypianie, brak czasu na przygotowywanie posiłków i jedzenie, powoduje chudnięcie.

Na powrót do dawnej sylwetki trzeba poczekać kilka miesięcy. Gdy kobieta karmi niemowlę piersią, musi odżywiać się racjonalnie i zdrowo, nie może sobie pozwolić na stosowanie niskokalorycznych diet, bo grozi to niedożywieniem niemowlęcia, któremu mogłoby zabraknąć niezbędnych składników dostarczanych mu w mleku matki. Jednak karmienie też nie wymaga od kobiety jedzenia za dwoje. Wystarczy 1800 kalorii dziennie, by zaspokoić swoje i dziecka potrzeby żywieniowe. Dieta urozmaicona, bogata w białko, witaminy, żelazo, wapń, tłuszcze nienasycone jest niezbędna.

Warto tylko rezygnować z tłuszczów zwierzęcych i słodyczy. Należy odżywiać się regularnie, o stałych porach. Na bardziej radykalne sposoby odchudzania przyjdzie czas, gdy dziecko podrośnie i przejdzie na inne żywienie niż mleko matki.

Sposób na odchudzanie po ciąży – ruch

Ćwiczenia fizyczne można już rozpocząć w 3 miesiącu po porodzie. Są tym bardziej wskazane, że skóra na brzuchu jest rozciągnięta, straciła elastyczność, może być pokryta rozstępami. To wszystko plus wałeczki tłuszczu powinny zmobilizować kobiety do aktywności fizycznej. Matka powinna być bardziej nastawiona na konkretne partie ciała.

Jeśli tylko można wygospodarować czas na zajęcia na siłowni, należy z tego skorzystać. Ćwiczenia na przyrządach ułatwią pozbycie się tkanki tłuszczowej z brzucha, bioder czy pośladków.

Warto też wykorzystywać wolny czas na wyjście na basen czy jazdę na rowerze. Codzienne spacery z wózkiem, odbywane energicznym krokiem, również powinny przyczynić się do utraty wagi.