Odchudzanie

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat odchudzania.

Sposób na odchudzanie - interesujące fakty i porady

Sposób na odchudzanie jest jeden: mniej żreć. To dosadne i niezbyt eleganckie zalecenie jest kwintesencją wszystkich diet. Bez tego nie da się schudnąć.

Diety ekstremalne

To błyskawiczny sposób na schudnięcie. Już po dwóch dniach waga wskazuje o 2 kilogramy mniej. Mowa jest tu o całkowitej głodówce. Nie ma jednak powodu do zadowolenia, bo waga natychmiast powraca, jak tylko zaczynamy jeść.

Głodówka ani dieta sokowa nie są dobrym sposobem na odchudzanie. W trakcie kuracji dochodzi nie tylko do ubytku tkanki tłuszczowej, ale i mięśni. Można je jedynie traktować jako wstęp do bardziej racjonalnej diety.

Niedostarczanie organizmowi regularnych, choćby niskokalorycznych posiłków, prowadzi do zwolnienia tempa przemiany materii. Organizm po powrocie do jedzenia gromadzi zapasy, spodziewając się ponownego głodu. Efekt jo-jo jest gwarantowany. Tak więc diety ekstremalne zdecydowanie skreślamy.

Diety ostatniej szansy

Nie są to diety godne polecenia, ponieważ dostarczają organizmowi za mało kalorii, a wiemy, że utrata wagi uzyskana w taki sposób jest krótkotrwała. Te diety (a są to dieta kopenhaska oraz dieta Cambridge) warto stosować tylko wtedy, gdy sytuacja, np. zbliżająca się ważna uroczystość, podczas której chcemy dobrze się prezentować, nas do tego zmusza.

Dieta kopenhaska polega na ścisłym trzymaniu się wyznaczonego jadłospisu, a jest on bardzo skromny. Można przez nią przebrnąć tylko dzięki myśli, że już po 13 dniach będzie się można porządnie najeść. Efekty tej diety to co najmniej 5 kilogramów mniej. Nie jest to jednak waga stabilna. Tkanka tłuszczowa po niedługim czasie powróci na dawne miejsce.

Dieta Cambridge oparta jest na białku. Nie ma jednak mowy o normalnej żywności. Zjada, a właściwie wypija się, przygotowane przemysłowo mieszanki, które po rozpuszczeniu w wodzie udają zupy. Te preparaty zawierają wszystkie potrzebne składniki odżywcze jak białko, witaminy, minerały, błonnik, nawet tłuszcze i węglowodany. Tak więc nie zagraża anemia, ale niewielka kaloryczność – 140 kalorii w jednym posiłku – sprawi, że efekty będą takie jak w przypadku wyżej opisanej diety: efekt jo-jo.

Najlepszy sposób na odchudzanie

Połączenie racjonalnej diety, np. 1200 czy 1500 kalorii ze sportem to gwarantowany sposób na zdrowe, bezpieczne i skuteczne odchudzanie. Dostarczanie organizmowi takiej ilości kalorii, podzielonej na 5 posiłków, powoduje powolny, ale trwały ubytek wagi. A przy tym nie ma największego wroga odchudzania – głodu, który powoduje utratę samokontroli i objadanie się zakazanymi smakołykami albo też zmusza do rezygnacji z diety.

Ruch natomiast przyspiesza spalanie tłuszczów, a przy tym utrzymuje ciało w dobrej kondycji. Nie należy się obawiać aktywności fizycznej. Wcale nie muszą to być ćwiczenia na specjalistycznych przyrządach, czy skomplikowana gimnastyka na hali sportowej. Spacer, marsz z kijkami, a nawet praca w ogrodzie przyspieszają odchudzanie.

Podobno nie sztuką jest schudnąć, trudniejsze jest utrzymanie wagi. Na to też jest sposób: nie powracać do starych i złych nawyków żywieniowych oraz spędzać aktywnie czas.