Odchudzanie
Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat odchudzania.Szybkie odchudzanie - interesujące fakty i porady
Szybkie odchudzanie to marzenie wielu „pulchnych” osób. Można szybko zrzucić kilka kilogramów. Nie jest to jednak skuteczny sposób na walkę z nadwagą i otyłością.
Dlaczego chcemy szybko schudnąć?
Na szybkie odchudzanie decydujemy się, gdy zbliża się dzień, kiedy chcemy wyglądać dobrze, a pod ubraniem widoczne są wałeczki tłuszczu. Można się ich pozbyć w krótkim czasie, ale pod warunkiem, że nadwaga jest niewielka. Sposobem na szybkie odchudzanie jest całkowita głodówka lub rygorystyczna dieta. Taką kuracją ostatniej szansy jest 13–dniowa dieta kopenhaska. Wymaga ona sporo wyrzeczeń i ostrej dyscypliny, bowiem dziennie zawiera tylko 700 kalorii. Uczucie głodu jest trudne do wytrzymania, jedynie fakt, że to niecałe dwa tygodnie poświęceń, pozwala na jej przeprowadzenie.
Czy szybkie odchudzanie jest zdrowe?
Na temat głodówki w procesie odchudzania zdania są podzielone. Niektórzy dietetycy zezwalają tylko na jeden dzień wolny od posiłków. Inni uważają, że tydzień głodowania nie zaszkodzi zdrowiu. Trzeba wówczas dużo pić, w tym napary z liści pietruszki, babki lancetowatej i pokrzywy. Poprawia się wówczas sprawność organizmu. Jednakże głodówka jako sposób na odchudzanie nie sprawdza się. W czasie jej trwania zmienia się bowiem metabolizm. Organizm, nie otrzymując pożywienia, spowalnia tempo przemiany materii. Kilogramów, oczywiście, ubywa, jednakże metabolizm utrzymuje się na niskim poziomie, więc po powrocie do dawnego sposobu odżywiania, następuje efekt jo-jo. Waga w krótkim czasie powraca do stanu poprzedniego, do tego jeszcze z nawiązką.
Podobnie jest z dietą kopenhaską. W ciągu 13 dni można schudnąć od kilku do kilkunastu kilogramów, ale efekt jo-jo jest zapewniony. Tak więc tę dietę należy traktować jako wstęp do diety nieco obfitszej w kalorie.
Czy tabletki pomagają szybko schudnąć?
Większość preparatów na odchudzanie pełni tylko funkcję wspomagaczy. Ich zadaniem jest hamowanie apetytu, przyspieszanie przemiany materii, „oszukiwanie” głodu. Na ich dobroczynne skutki można liczyć tylko podczas diety połączonej z aktywnością fizyczną. Natomiast nie można wierzyć reklamom typu: „schudniesz szybko bez wysiłku”.
Odchudzanie jednak wymaga wyrzeczeń. Zdecydowanie odradza się kupno tabletek działających silnie odchudzająco, a zawierających niedozwolone składniki. Można je nabyć z różnych pokątnych źródeł. Choć faktycznie mogą działać, ich stosowanie może zrujnować zdrowie. Przy pomocy tabletek, kupowanych legalnie na podstawie recepty, można się odchudzać tylko pod kierunkiem lekarza.
Jednak chudnij powoli
Dietetycy stwierdzają, że należy chudnąć powoli. Najlepiej pół kilograma tygodniowo. Tylko wtedy odchudzanie okaże się skuteczne. Organizm stopniowo przyzwyczaja się do zmniejszonej dawki kalorii, utrzymują tempo spalania materii na stałym poziomie. Dzięki temu, po zaprzestaniu diety (ale nie po powrocie do dawnego sposobu odżywiania, trzeba zachować zdrowe nawyki) organizm nie stara się nadrobić strat. Tak więc skutki odchudzania pozostają na dłużej, przy zdrowym stylu życia.
Popularne tematy
- Szybkie odchudzanie
- Tabletki na odchudzanie
- Skuteczne odchudzanie
- Diety na odchudzanie
- Zdrowe odchudzanie
- Ćwiczenia na odchudzanie
- Preparaty na odchudzanie
- Bezpieczne odchudzanie
- Wczasy odchudzające
- Sposób na odchudzanie
- Odchudzanie dla dzieci
- Odchudzanie po porodzie
- Odchudzanie w SPA
- Herbaty na odchudzanie
- Odchudzanie w ciąży
- Kawa na odchudzanie
- Odchudzanie dla mężczyzn
- Odchudzanie - porady