Odchudzanie

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat odchudzania.

Odchudzanie w ciąży - interesujące fakty i porady

Ciąża to nie jest odpowiednia pora na walkę z nadwagą. Sposób odżywiania kobiety ma wpływ na rozwój i zdrowie dziecka.

Pregoreksja – zaburzenia odżywiania kobiet w ciąży

Niektóre kobiety odczuwają przymus zachowania szczupłej sylwetki, także podczas ciąży. Niepokoją się rzeczywistym czy wyimaginowanym nadmiernym przyrostem wagi ciała. Pojawiają się zaburzenia odżywiania, podobne do anoreksji.

Jest to jednostka chorobowa, zwana pregoreksją. Objawia się przesadną kontrolą wagi ciała, powstrzymywaniem się od jedzenia, zażywaniem środków przeczyszczających, wywoływaniem wymiotów czy nadmiernym wysiłkiem fizycznym.

Ta dolegliwość dotyka kobiety, które już wcześniej miały problemy z prawidłowym odżywianiem, a więc anorektyczki i bulimiczki.

Zdarza się też, że panie, które nie miały dotąd zaburzeń odżywiania, widząc gromadzenie się tkanki tłuszczowej, ograniczają swoje potrzeby żywieniowe. To błąd.

Dlaczego ważne jest zdrowe odżywianie w ciąży?

Zdrowie mającego się urodzić dziecka w dużym stopniu zależy od sposobu odżywiania się matki. Dlatego dieta kobiety w ciąży powinna być urozmaicona, lekkostrawna. Musi zawierać dużo minerałów (szczególnie żelaza) i witamin.

Należy unikać jedzenia za dwoje, jednak kaloryczność posiłków powinna wzrosnąć o 500 kalorii dziennie. Nie powinno się drastycznie ograniczać białka i węglowodanów. W ciąży jest zwiększone zapotrzebowanie na białko o 20%, wapno o 30 %, żelazo o 100 %, cynk o 5 %, witamina B2 o 36 %, kwas foliowy o 30 % i jod o 15 %.

Odchudzanie się w czasie ciąży może doprowadzić do zaburzeń w rozwoju płodu, a nawet do poronienia. Dochodzi także do wcześniejszych porodów, a noworodki, nawet urodzone o czasie, mają niską wagę urodzeniową. W przyszłości istnieje ryzyko, że takie dzieci będą cierpieć na zaburzenia odżywiania, a także na choroby serca, depresje. Mogą też występować u nich problemy z koncentracją i uczeniem się.

Niewłaściwe odżywianie kobiety podczas ciąży to także zagrożenie dla jej zdrowia: może pojawić się anemia, odwapnienie zębów i kości, wypadanie włosów.

Ile można przytyć w ciąży?

Każda kobieta przybywa na wadze w swoim tempie. Obowiązują pewne normy, jednakże nie można ich rygorystycznie przestrzegać.

W pierwszym trymestrze przewiduje się wzrost wagi o 2 kilogramy, w drugim i trzecim trymestrze o 6 – 7 kilogramów, co daje maksymalnie 16 kilogramów. Gdy przyrost wagi jest za duży, można co najwyżej zwiększyć ilość spacerów i zrezygnować ze słodyczy, natomiast na odchudzanie przyjdzie czas po porodzie.

Ciąża to nie czas na odchudzanie. Zaburzenia odżywiania – pregoreksja. Zasady zdrowego odżywiania w czasie ciąży. Prawidłowa waga kobiety ciężarnej.